BFS100LT

Wentylator łazienkowy (LED + timer). Gdzie kupić

Wentylator łazienkowy BFS - funkcjonalność i atrakcyjne wzornictwo w jednym

Aranżacji wymarzonej łazienki poświęcamy wiele czasu i uwagi. Atrakcyjny, mozolnie wypracowany efekt wizualny często jednak nie idzie w parze z wyglądem wentylatora łazienkowego, z którego jednak zrezygnować nie można, a już na pewno nie jest to zalecane. Choć wybór wentylatorów łazienkowych jest duży, to jednak często dobrze byłoby, gdyby… stał się po prostu niewidoczny.

Dla wszystkich, którzy nie przepadają za widokiem kratek wentylacyjnych idealnym rozwiązaniem jest wentylator łazienkowy STERR serii BFS, z eleganckim szklanym panelem przednim, przystosowany zarówno do montażu na ścianie, w oknie, jak i suficie.

Dlaczego nie powinno się rezygnować z wentylatora łazienkowego?

O tym, że bez wentylatora w toalecie lub łazience obyć się nie można wie najlepiej ten, kto go nie miał. Mechaniczna wymiana powietrza jest niezbędna dla uniknięcia zaparowanych szyb i luster oraz nieprzyjemnego zapachu. Brak wymuszonej wymiany powietrza, na skutek długotrwałego utrzymywania się w pomieszczeniu wysokiej ilości pary wodnej i wilgoci, prowadzi nieuchronnie do powstawania pleśni i grzybów, co w konsekwencji jest bardzo szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu.

Praca wentylatora łazienkowego ma za zadanie wyłącznie wspomaganie wentylacji grawitacyjnej. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, toaletę i łazienkę należy wietrzyć poprzez otwieranie okien.

Trzeba też pamiętać, że wentylator łazienkowy ma wyłącznie funkcję wyciągową. Dlatego, aby jego praca była skuteczna musi być również zapewniony stały dopływ powietrza z zewnątrz, poprzez zastosowanie otworów nawiewnych (lub kratki) w dolnej części drzwi łazienkowych i/lub rozszczelnianie okien.

Co wyróżnia wentylatory łazienkowe STERR serii BFS?

Wentylatory łazienkowe BFS oprócz oczekiwanej funkcjonalności, tj. usuwania zużytego powietrza z pomieszczeń, posiadają szereg zalet, z czego najbardziej cenioną jest wygląd. Głównym założeniem projektantów była eliminacja widoku (nie zawsze pożądanej wizualnie) kratki wlotowej, poprzez zasłonięcie jej eleganckim, szklanym panelem przednim.

Wentylatory serii BFS występują w 3 wariantach:
- podstawowy (dostępny już od października 2016!)
- „L” z podświetleniem LED (dostępny już od października 2016!)
- „LT” z podświetleniem LED i timerem

Wersja „L” i „LT” z podświetleniem LED to warianty szczególnie polecane do łazienek o nowoczesnym wystroju. Białe światło LED idealnie współgrające ze szklanym panelem i białą obudową wentylatora BFS, docenił już niejeden architekt wnętrz.

Niezależnie od wybranego wariantu wentylator może być włączany ręcznie bądź połączony z włącznikiem oświetlenia. Często jednak pożądane jest, aby wentylator pracował również kilka lub kilkanaście minut po opuszczeniu łazienki przez użytkownika, a zostawianie włączonego oświetlenia nie jest dobrym pomysłem, zarówno pod względem ekonomicznym, ekologicznym, jak i czysto funkcjonalnym. Dobrze wówczas zdecydować się na zakup wentylatora z timerem, czyli tzw. opóźnieniem czasowym. Opóźnienie czasowe wentylatora BFS w wariancie „LT” ustawione jest fabrycznie na 2 minuty, ale można je dostosować, zależnie od preferencji, zmieniając nawet do 20 minut. Dodatkową funkcją timera jest opóźniony czas włączenia o 3-5 sekund, co eliminuje załączenie wentylatora, gdy użytkownik wchodzi i od razu wychodzi.

Co istotne, wszystkie modele serii BFS, bez względu na wybrany wariant, posiadają w wyposażeniu zawór zwrotny, zwany też zamiennie klapą zwrotną lub przepustnicą. Ten niewielki element, stanowiący u innych producentów często wyłącznie wyposażenie dodatkowe, jest szczególnie godny uwagi, gdyż jego brak może powodować duży dyskomfort użytkowania łazienki. Elementy ruchome zaworu zwrotnego (w formie skrzydełek) umożliwiają ruch powietrza tylko w jedną stronę, zapobiegając tym samym wdmuchiwaniu powietrza z zewnątrz podczas bezczynności wentylatora.

Brak tego elementu może skutkować dużym wychładzaniem pomieszczenia w okresie porywów wiatru, co jest dotkliwe w skutkach szczególnie w okresie zimowym. W przypadku montażu wentylatora w suficie brak zaworu prowadzi równie często do pojawienia się dodatkowego zjawiska, a mianowicie wykraplania się wilgoci, na skutek zderzenia różnicy temperatur.

Do jakich pomieszczeń przeznaczone są wentylatory BFS?

Wentylatory STERR serii BFS przeznaczone są do pomieszczeń toalet i łazienek.

Wydajność wentylatorów wynosi 90 m3/h, co oznacza, że nadają się idealnie do pomieszczeń o kubaturze (długość x szerokość x wysokość) nieprzekraczającej 30 m3.

Jeśli wentylator BFS ma zostać podłączony do istniejącej instalacji wentylacyjnej należy sprawdzić średnicę kanału wentylacyjnego. Wentylatory serii BSF posiadają średnicę 100 mm.

O czym trzeba wiedzieć, wybierając miejsce montażu wentylatora BFS?

Wentylator serii BFS może być montowany zarówno na ścianie, w oknie jak i w suficie podwieszanym. Jednak przed ostatecznym wyborem miejsca montażu wentylatora łazienkowego (dowolnego) należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami budowlanymi, ponieważ powinno ono spełniać konkretne wymagania.

Warto pamiętać szczególnie o tym, że powietrze przetłaczane przez wentylator musi być odprowadzane na zewnątrz, z dala od wlotu powietrza do pomieszczeń mieszkalnych oraz, że niedopuszczalne jest montowanie wentylatora mechanicznego w zbiorczych kanałach wentylacji grawitacyjnej.

Wentylator BFS, ze względu na zasilanie napięciem sieciowym, nie może być montowany nad kabiną prysznicową ani w jej wnętrzu.

Czy panel przedni można zdejmować do czyszczenia?

Tak, zdejmowanie i zakładanie panelu przedniego jest bardzo proste i nie wymaga zastosowania narzędzi. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do demontażu panelu upewnić się, że wentylator jest wyłączony i nie zostanie włączony przypadkowo przez osoby postronne.

Czy wentylatory łazienkowe BFS generują duży hałas?

Poziom dźwięku wentylatorów BFS jest bardzo niski. W odległości 1 m wynosi on ~35 dB (A), w odległości 3 m: ~22 dB (A). Biorąc pod uwagę fakt, że poziom dźwięku szacowany dla pomieszczeń sypialnych to ~40 dB (A), a próg słyszalności to ~10 dB (A) można mieć pewność, że dźwięki generowane podczas pracy wentylatora będą ledwo słyszalne i urządzenie może być bez obaw uruchamiane również w porze nocnej.

Jaki jest koszt eksploatacyjny wentylatora łazienkowego BFS?

Koszt eksploatacyjny wentylatora zależny będzie od dobowego czasu użytkowania urządzenia oraz ceny energii elektrycznej, która jest określana w indywidualnych umowach odbiorców. Dokonując jednak pewnych założeń oraz wiedząc, że moc pobierana przez wentylator BFS wynosi ~15W, koszt eksploatacyjny wentylatora można oszacować.

Założenia:
- koszt energii: 0,40 PLN/kWh
- czas pracy wentylatora w ciągu doby: 2 godz.


Szacunkowy koszt eksploatacyjny [PLN] = moc wentylatora [kW] * koszt energii [PLN/kWh] * czas pracy wentylatora

Biorąc pod uwagę powyższy wzór obliczyć możemy koszt dobowy, miesięczny i roczny.
Koszt dobowy: 0,012 PLN
Koszt miesięczny (30 dni): 0,36 PLN
Koszt roczny: 4,38 PLN

Czy montaż i podłączenie wentylatora BFS wymaga specjalnych kwalifikacji?

Sam montaż wentylatora jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych uprawnień. Jednak już wszelkie prace elektryczne mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.

Od czego zacząć?

Przed zakupem wybranego wariantu wentylatora BFS zachęcamy do zapoznania się z instrukcją obsługi, przygotowaną w języku polskim. Znajdują się tam szczegółowe dane dotyczące montażu i podłączenia urządzeń oraz ważne wskazówki i informacje. BFS100LT – gdzie można kupić?

Instrukcja obsługi: