Wideodomofony VDM

Komfort i bezpieczeństwo z wideodomofonami VDM.Wideodomofony (lub videodomofony) to urządzenia elektroniczne, które stanowią obecnie nieodłączny już niemal element wyposażenia domków jednorodzinnych, biur i hoteli.

W pierwotnej formie stworzone jako domofony, służyły wyłącznie do komunikacji głosowej na małe odległości oraz zdalnego otwierania drzwi i bram wjazdowych. Szybko okazało się jednak, że komfort i bezpieczeństwo można znacznie zwiększyć umożliwiając dodatkowo identyfikację potencjalnego rozmówcy jeszcze przed podjęciem dialogu. Tak powstały wideodomofony, które dziś wyposażane zostają jeszcze w szereg praktycznych funkcji dodatkowych. Wśród licznych, proponowanych rozwiązań decyzja o wyborze nie jest prosta.

Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać produkty STERR z serii VDM.

Z czego składa się podstawowy zestaw wideodomofonowy VDM?

W skład podstawowego zestawu VDM wchodzą dwa urządzenia: jednostka wewnętrzna (z monitorem) oraz bramofon VDB200.


Bramofon VDB200 przeznaczony jest do montażu natynkowego. Jego obudowa wykonana jest ze stopu aluminium, w klasie szczelności IP66. Oznacza to, że zapewniona jest wodoszczelność – a więc ochrona części wewnętrznych urządzenia przed silną strugą wody ( do 100 l/min docierającą do obudowy z dowolnej strony) oraz brak dostępu do części pod napięciem (niebezpiecznych) i pyłoszczelność.

Bramofon wyposażony jest w mikrofon, kamerę, głośnik, przycisk rozmowy i doświetlenie diodami LED, które uruchamia się w porze nocnej sprawiając, że obraz rejestrowany za pomocą kamery jest czytelny, a rozmówca jest rozpoznawalny.

Kamera wykonana jest z użyciem matrycy CMOS, której głównymi zaletami są małe zakłócenia w przesyłaniu danych i niski pobór mocy.

Jednostka wewnętrzna (z monitorem) przeznaczona jest do montażu natynkowego wewnątrz pomieszczenia. Zintegrowany sterownik zapewnia komunikację z bramofonem oraz monitorowanie w czasie rzeczywistym. Za pomocą panelu obsługi możliwa jest realizacja zadań podstawowych, takich jak nawiązywanie połączenia i jego zakończenie, otwieranie drzwi/bram wjazdowych, a także wprowadzenie własnych ustawień.

Sposób realizacji zadań i ilość dostępnych funkcji zależna jest od wybranego modelu VDM.

Który zestaw VDM jest dla mnie lepszy?

W serii VDM oferujemy obecnie dwa zestawy: VDM300 i VDM500. Oba charakteryzują się nowoczesnym designem, atrakcyjną ceną i możliwością rozbudowy o urządzenia dodatkowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze warto przeanalizować rzeczywiste potrzeby i oczekiwania oraz zapoznać się z funkcjonalnością obu rozwiązań.

Obudowa jednostki wewnętrznej zestawu VDM300 wykonana jest z tworzywa sztucznego, w kolorze białym. Na panelu przednim znajduje się kolorowy ekran LCD 4,3” i siedem dotykowych przycisków funkcyjnych. Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają komunikację bezsłuchawkową.

Oprócz realizacji wymienionych wyżej zadań podstawowych VDM300 umożliwia także personalizację urządzenia, czyli dostosowanie ustawień do indywidualnych potrzeb użytkownika. Parametry podlegające modyfikacji to m.in. wybór języka (angielski/rosyjski), czas odtwarzania dzwonka, jego głośność i wybór melodii spośród 25 dzwonków polifonicznych.

Podczas korzystania z interfejsu wyświetlania wideo lub odtwarzania audio Użytkownik ma możliwość regulacji koloru, jasności, kontrastu, skali wyświetlania i głośności.

Obudowa jednostki wewnętrznej zestawu VDM500 wykonana jest z tworzywa sztucznego, w kolorze czarnym. Kolorowy, 7” ekran dotykowy charakteryzuje się wysoką rozdzielczością. Z prawej strony panelu przedniego znajduje się 5 przycisków funkcyjnych. Podobnie jak w modelu VDM300 komunikacja jest bezsłuchawkowa. W górnej części panelu znajduje się gniazdo kart microSD pozwalające na rozbudowę urządzenia o dodatkową pamięć, nawet do 32GB.

Wśród licznych funkcji dodatkowych wideodomofonu VDM500, warto wspomnieć o możliwości wykonania zdjęć i rejestracji wideo (z wykrywaniem ruchu), a także automatycznej odpowiedzi i pozostawienia wiadomości przez odwiedzającego.

W VDM500 nie brakuje też funkcji multimedialnych, takich jak przeglądanie zdjęć, plików wideo, lub odtwarzanie muzyki oraz widżetów, jak budzik czy kalendarz elektroniczny.

Ze względu na szeroki zakres funkcjonalności również personalizacja jednostki jest bardzo rozbudowana. Wielojęzyczny interfejs, wybór melodii dzwonka i czas jej odtwarzania, a także powtarzalność lub wyciszenie to dopiero początek. Podobnie jak w VDM300 dostępne są również ustawienia regulacji koloru, jasności, kontrastu, skali wyświetlania i głośności.

Niezmiernie ważną, ze względów bezpieczeństwa, jest opcja automatycznego wykonywania zdjęć po naciśnięciu dzwonka i ich zapisywanie w pamięci urządzenia, a także zdefiniowania czasu rozpoczęcia i zakończenia rejestracji wideo.

Z opcji automatyzacji można oczywiście zrezygnować, alternatywnie, w razie potrzeby, stosując szybką rejestrację za pomocą przycisków funkcyjnych.

Czy mogę rozbudować VDM o dodatkowe urządzenia?

Zarówno VDM300 jak i VDM500 przystosowane są do obsługi do 2 bramofonów VDB200. Posiadając więc zestaw podstawowy (bramofon + jednostkę wewnętrzną) można podłączyć również dodatkowy bramofon VDB200 oraz 3 jednostki wewnętrzne (VDM300, VDM500), pracujące jako podrzędne.

W przypadku VDM500 powyższą konfigurację można rozbudować o obsługę nawet do 9 kamer CCTV (do przekazywania obrazu z obserwowanej przestrzeni). Konfiguracja ta jest dostępna również przy 1 bramofonie.

VDM300 pozwala natomiast na kombinację: 1 bramofon VDB200 + 2 kamery CCTV.

Rozbudowa podstawowego zestawu o urządzenia dodatkowe daje oczywiście dużo większe możliwości komunikacyjne, jak transmisja rozgłoszeniowa (urządzenie nadawcze wysyła informacje do wszystkich dostępnych urządzeń w danej sieci), tryb nasłuchu, przekazywanie wywołania do innych monitorów, wykonywanie połączeń wewnętrznych (tzw. interkom) itp.

Konfiguracja i obsługa urządzeń dodatkowych, dzięki przejrzystemu interfejsowi jest wyjątkowo prosta i przejrzysta.

Od czego zacząć?

Przed ostateczną decyzją zapraszamy do zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia, przygotowaną w języku polskim. Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące instalacji i podłączenia urządzeń.

Wideodomofon VDM300. Gdzie kupić

Wideodomofon VDM500. Gdzie kupić