Termostaty bezprzewodowe RTW

Komfort cieplny z termostatem RTW, czyli temperatura pod kontrolą.

Zapewnienie komfortu cieplnego, jak najmniej absorbująca obsługa kotła i utrzymanie kosztów ogrzewania na rozsądnym poziomie to cele, do których dążą zarówno producenci urządzeń grzewczych, jak i obsługującej je automatyki. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować ich jak najwięcej, biorąc pod uwagę własne oczekiwania i rzeczywiste potrzeby.

Zdalna regulacja pracy kotła i utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu to przynosząca realne oszczędności funkcjonalność termostatów RTW. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem ich właściwości i zastosowania.

Co to są termostaty RTW i do czego służą?

RTW to skrót od „regulatora temperatury wewnętrznej”, oznaczającego urządzenie zwane również termostatem pomieszczeniowym. Urządzenie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w ogrzewanym lub chłodzonym pomieszczeniu poprzez dostosowanie mocy urządzeń grzewczych (np. kotłów) lub chłodzących (np. klimatyzatorów) do zmiennych strat i zysków ciepła we wnętrzu oraz do trybu funkcjonowania i preferencji użytkowników.

Równowaga termiczna ciała to podstawa funkcjonowania organizmu ludzkiego. Odczuwane długotrwale zimno lub ciepło wpływa niekorzystnie na zdrowie, jakość życia i efektywność wykonywanych zadań. Nawet kilkugodzinne przegrzewanie pomieszczenia w okresie wieczornym może skutkować zaburzeniami snu i przesuszeniem śluzówek nosa, przy czym ma miejsce niepotrzebne, nadprogramowe zużywanie paliwa grzewczego. Schładzanie zbyt nagrzanego pokoju poprzez otwieranie okna to nie tylko marnowanie energii cieplnej, ale również kolejne zakłócenie równowagi termicznej pomieszczenia na skutek pojawienia się dyskomfortu lokalnego w postaci strug zimnego powietrza z zewnątrz. Niedogrzewanie pomieszczeń również jest niekorzystne. Przede wszystkim może powodować przeziębienie, a oszczędność paliwa grzewczego jest tylko pozorna: długotrwałe wychłodzenie lokalu skutkuje jego zawilgoceniem i wystąpieniem szkodliwej dla zdrowia pleśni, której likwidacja wymaga sporych nakładów finansowych.

Utrzymanie stałej temperatury pozwala uzyskać komfort cieplny przy temperaturze niższej o około 2 stopnie Celsjusza, co jest zdecydowanie zdrowsze dla układu oddechowego. Pozwala też zaoszczędzić do 12 procent na kosztach ogrzewania.

O komfort cieplny warto więc zadbać przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Niższe wydatki wpłyną za to na komfort psychiczny.

O ile klimatyzatory bardzo często posiadają odpowiedni regulator dostarczany w standardzie, o tyle kotły rzadko posiadają go w swoim wyposażeniu. Z tego powodu termostaty RTW zostały stworzone głównie z myślą o urządzeniach grzewczych.

W jaki sposób termostaty RTW sterują pracą urządzeń grzewczych?

Utrzymanie odpowiedniej, zadanej temperatury opiera się na prostej informacji przekazywanej urządzeniu grzewczemu: załącz i wyłącz. Termostaty RTW wykonywane są jako bezprzewodowe, czyli działające na zasadzie nadajnik – odbiornik. Odbiornik jest nieprogramowalny i łączy się przewodowo z urządzeniem grzewczym. Natomiast lokalizacja termostatu (nadajnika) w ogrzewanym pomieszczeniu jest niemal dowolna, a co najważniejsze - eliminuje konieczność prowadzenia uciążliwej instalacji podtynkowej. Nadajnik wyposażony jest w ekran LCD oraz funkcje sterujące, zależne od wybranej wersji termostatu RTW. Co niezmiernie istotne, we wszystkich termostatach RTW przerwa w dostawie prądu nie wpływa na skojarzenie nadajnika z odbiornikiem, tym samym nie wymagając każdorazowej, ponownej konfiguracji jednostek.

Termostat RTW31 to najprostszy oferowany przez nas model, wyposażony w funkcje podstawowe, takie jak ustawienie temperatury zadanej, wyświetlanie aktualnej temperatury, wskazywanie niskiego poziomu baterii oraz informowanie o nieprawidłowej pracy urządzenia w postaci ikonki alarmu. Termostat nie wymaga programowania, a wartości konfiguracyjne można ustawić przy pomocy jednego pokrętła. Przystosowany jest do montażu natynkowego, na ścianie. Akcesoria montażowe dostarczane są wraz z urządzeniem.

Termostat RTW101 oprócz funkcji podstawowych wyposażony został dodatkowo w programowalny zegar czasowy (dzienny i tygodniowy), z dokładnością do 1 godziny. Możliwość ustawienia nieco niższej temperatury na noc (np. o 2 stopnie Celsjusza), albo obniżenie temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni (2-4 stopnie Celsjusza) w okresie nieobecności, to dodatkowa dbałość o zdrowie i duża oszczędność energii. Całkowite wyłączanie ogrzewania nie jest wskazane, gdyż nagrzanie schłodzonego uprzednio budynku wymusza dużo większego nakładu finansowego, niż utrzymywanie w nim stałej temperatury.

Termostat RTW101 zapewnia również możliwość kalibracji wyświetlanej temperatury. Do wyboru są dwa programy (fabryczny i użytkownika), istnieje możliwość nastawy temperatury komfortowej, ekonomicznej i przeciwzamrożeniowej oraz ustawienia górnej granicy temperatury i wielkości histerezy. Ta ostatnia oznacza różnicę pomiędzy temperaturą, przy której urządzenie zostaje włączone, a tą, przy której zostaje wyłączone. Dzięki temu kocioł nie włącza i nie wyłącza się nieustannie, a dostosowuje się do preferencji użytkownika. Im wyższa histereza tym mniejsza ilość włączeń/wyłączeń kotła. Trzeba jednak wartość tę dostosować do zachowania warunków komfortu.

Ważną funkcją RTW101 jest również zachowanie parametrów zadanych w przypadku braku zasilania.

Nadajnik termostatu, wyposażony w duży wyświetlacz LCD, oprócz możliwości montażu naściennego posiada również stojak umożliwiający postawienie go w niemal dowolnym miejscu w pomieszczeniu i zmianę lokalizacji zależnie od potrzeb. Sygnał sterującego posiada zasięg do 20 m. Nadajnik ma możliwość współpracy nawet z 7 odbiornikami.

Termostat RTW501 to unowocześniona, zaawansowana wersja termostatu RTW101, zapewniająca jeszcze większą elastyczność programowania (z dokładnością do 15 min), a tym samym lepsze dostosowanie do oczekiwań użytkowników. Otrzymując do wyboru 6 trybów pracy, użytkownik może zaprogramować żądaną nastawę na dowolną porę dnia przez 7 dni w tygodniu, np. 12:15 - 13:30 tryb NOON OUT (lunch). W nowym modelu zwiększony został również zasięg sygnału sterującego - aż do 50 m.

Rozbudowana sygnalizacja ewentualnych nieprawidłowości w komunikacji pomiędzy urządzeniami daje możliwość jednoznacznego wykrycia problemu i szybkiej reakcji.

Równie duży, wygodny i przejrzysty w obsłudze, jak w modelu RTW101, wyświetlacz LCD, w modelu RTW501 jest krawędziowo podświetlany, co zapewnia jeszcze lepszą widoczność, niezależnie od kąta patrzenia.

Podobnie jak w wersji RTW101, w wyposażeniu termostatu znajduje się stojak, umożliwiający posadowienie nadajnika i tym samym zachowanie jego mobilności (możliwości zmiany lokalizacji w pomieszczeniu zależnie od potrzeb). Dla tradycyjnych rozwiązań – montażu naściennego – dołączone są również dławiki i wkręty.

Czy programowanie regulatora wymaga specjalistycznej wiedzy?

Nie. Programowanie regulatora temperatury RTW jest intuicyjne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani przygotowania informatycznego. Polega na ustawieniu preferowanych przez użytkownika parametrów według dokładnie opisanej w języku polskim instrukcji (tzw. „krok po kroku”), dostarczanej wraz z urządzeniem. Ekran LCD, szczególnie atrakcyjnie zaprojektowany w nadajnikach RTW501 sprawia, że odczytywanie wprowadzonych informacji jest niezwykle przejrzyste i łatwe. Nie należy obawiać się też popełnienia błędów. Urządzenie sterujące nie pozwala na ustawienie parametrów mogących spowodować awarię urządzenia grzewczego, a wprowadzone wartości parametrów pracy można w każdej chwili zmienić, zależnie od potrzeb.

Czy każde urządzenie grzewcze można sterować regulatorem RTW?

Regulatory RTW współpracują z większością urządzeń grzewczych dostępnych na rynku (na gaz, ekogroszek, węgiel, itp.) jak i pompami wodnymi, promiennikami ciepła, wentylatorami, siłownikami i zaworami elektromagnetycznymi. Jeśli jednak mają Państwo wątpliwości zalecany jest kontakt z naszym biurem lub przedstawicielem producenta urządzenia grzewczego.

Termosaty. Gdzie kupić